saint antuan kilisesi sent sen nerede tarihi ayin günleri saatleri adresi nedir ?

Saint antuan kilisesi sent sen nerede tarihi ayin günleri saatleri adresi nedir ?

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerime fotoğrafın dışında da bilgiler sunmaya elimden geldiği kadar gayret ediyorum. Bunlardan birisi de İstiklal Caddesinde bulunan ” Saint Antuan Kilise’si ” tarihi hakkında sizleri aydınlatmak. Bu yazımda sizlere bu tarihi kilise ile alakalı hem nasıl gidilir hem de orayı ziyaret etmek isteyenler hangi günler gitmeliler ayin günleri ve saatleri ne zamandır konusunda detaylı bilgilendireceğim. Bulduğum fotoğraflarla da görsel bir keyif vermek istiyorum. Keyifle okumanız dileğiyle.

Saint Antuan Kilisesi Hakkında :

— Beyoğlu’nda İstiklal caddesi üzerinde Tünel’e doğru giderken Galatasaray Lisesi tarafında, numara 171’de sizi, halk arasında Sent Antuan, Sen Antuan da olarak bilinen St. Antoine Katolik Kilisesi karşılar ki bu kilise; Harbiye’deki Holy Spirit (1846) , Beyoğlu’ndaki Santa Maria Darperis ve Galata’daki Sts. Peter ve Paul kilisesi gibi katolik olup bu klasmanda İstanbul’un en büyük Kilisesidir. 20 yy. başlarında ise yaklaşık 40.000 kişilik, çoğunluğu venediklilerden oluşan bir latin topluluğuna hizmet vermekteydi.

— Kilise’nin girişi, kiliseye gelir sağlamak amacıyla 6’şar katlı ve birbirlerine bir geçitle bağlanmış olarak inşaa edilmiş iki bina arasındaki kapıdan verilmiştir. Bunlar St.Antoine Apartman’ları olarak adlandırılıp İstiklal’in ilk betonarme yapılarındandır. Kilise İtalyan rahipler tarafından yönetilir.

Saint st sen sent antuan katolik kilisesi 1

Saint Antuan Kilisesi Mimarı Hakkında :

— Levanten olan Giulio Mongeri binanın mimarı olup eserleri arasında Nişantaşı’nda Armani ve Gucci’ye ev sahipliği yapan Maçka Palas, Galatadaki Neo-Bizans üslubundaki Karaköy Palas bulunur. 1906’da ilk temelleri atılan kilise, yıkılan Concordia tiyatro‘sunun eski yerine yapılmıştır.

— Lizbon’nun koruyucu azizi olan St.Antoine evlilik, aşk konularında öncü olduğu için her yıl adına yapılan şenliklerde 14 çift toplu olarak evlendirilir. Bu evlenen kadınlara st. antoine gelinleri denir. 3, 5 ve 7 hafta boyunca her salı ve persembe günleri mum yakılırsa tutulan dileklerin gerçekleştiğine de inanılan kilisede, girişte sağ taraftan başlayarak 14 parçada konu edilen Hz. İsa’nın çarmıha geriliş hikayesinin yer aldığı çizgi roman tadında çizimler de bulunur.

Saint st sen sent antuan katolik kilisesi 2

Kilisenin Vergi Borcu Hakkındaki Gelişme :

— 2012 yılında, Kilise yönetimindekilerin emlak vergisi beyanınında bulunurken avlunun ve uzerindeki mülklerin bulundugu alanı arsa olarak beyan etmesinden doğan bir hata sonucu yaklaşık 1 milyon tl vergi borcu çıkarılmıştır. Vatikan’a kadar ulaşan olayda Maliye Bakanlığı araya sokularak gerekenleri yapılması aksi takdirde dava açılacağı yönünde açıklamalar yapıldıktan sonra dönemin Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın da çabalarıyla kilise yönetimi beyanlarındaki yanlışlığı düzeltmek ve vergi borcunun silinmesi konusunda adım atılmıştır.

Saint st sen sent antuan katolik kilisesi

Saint Antuan Kilisesi Tarihi Hakkında :

— 1221 yılında Fransisken’ ler  ” Theotokos Kyriotissa Kilise ” si olarak adlandırdıkları ilk yerlerine yerleştiler fakat Otuzlu yılların başlarında Rahipler, kurucuları Assisili Aziz Fransua adına, Galata civarında, o zamanlarda mimarisinin güzelliği nedeniyle ” Latinlerin Aya Sofyası ” olarak da tanımlanan başka bir kilise inşa ettiler. 1639 ve 1660 yangınlarında iki kere alevler içinde kalan ve yeniden kurulan, bütün çevresini yutan 1696 yangınından mucize eseri kurtulan Aziz Fransua Kilisesi, II. Mustafa tarafından annesinin baskıları sonucunda camiye çevrildi.  7 Mart günü Rahipler, Pera’daki küçük bir kır evine taşındılar. 1724 yılında Pera’da Aziz Antuan adına yeni bir kilise inşa edildi ve kutsandı. Daha sonraları Yeni tramvay yolu için Aziz Antuan Kilisesi’nin yıkılması gerektiğinden Rahipler aynı cadde üzerinde kiliselerini kurabilecekleri bir alan buldular.1906 yılında ilk taşı konulan kilisenin, 1907 yılında maddi yetersizlikler nedeniyle inşaası dursa da 1912 yılında tamamlanarak 15 şubat tarihinde kullanıma açıldı. 1932 yılında ise kilise bazilika düzeyine getirilerek kutsandı. 1967 yılında ise VI. Paul, Türk topraklarında bir Papa tarafından okunan ilk ayini sundu.

Saint Antuan Kilisesi Mimari Detayları :

 • Yüzyılın başında çok tanınan iki mimar, Giulio Mongeri ve Eduardo de Nari tarafından tasarlandı.
 • Neo- gotik stilde inşa edildi.
 • Ön cephesi 14. yüzyıl tuscanlombard stilini yansıtır.
 • İçi latin haçı şeklindedir.
 • Kiliseler genellikle haç şeklinde inşaa edilip kolların ortasındaki merkez ise cenneti temsil eder.
 • Aynı boyutta romanesk bir kripti bulunur.
 • Merkezdeki nef, apseden ön kapıya kadar 50 m. uzunluğunda, 9.80 m. genişliğindedir.
 • Yan neflerin her biri 4.70 m.dir.
 • Transept 29.20 mdir.
 • İçi 23 m yüksekliğindedir.
 • Frontispiece’deki haç yerden 26 m. yüksektedir.
 • Apsenin taban düzeyi aşağıdaki yoldan 26 m yüksektedir.
 • Arka kısımda kilise, yol düzeyinden 56 m yükselir.
 • St.Antoine Apartmanlarıyla beraber İstiklal Caddesine açılan avlu cephesi yaklaşık 38 metredir.
 • Bina betonarme olarak inşaa edilmiştir.
 • Kilise duvarları belirli yüksekliğe kadar mozaik kaplama ve yapının dış cephe duvarları tuğladandır.

Saint Antuan Kilisesi nerede ?

Adresi : Beyoğlu’nda İstiklal caddesi üzerinde Tünel’e doğru giderken Galatasaray Lisesi tarafında, numara 171 de sizin kendisini ziyaret etmenizi bekler.

loransebuhyan.com value loransebuhyan.com Real PR loransebuhyan.com Trust

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
 • Fascinated
 • Happy
 • Sad
 • Angry
 • Bored
 • Afraid