Bulb Modu Uzun Pozlama Tekniği Nedir Fotoğraf Nasıl Yapılır Çekilir Kullanılır ?

Bulb Modu Uzun Pozlama Tekniği Nedir Fotoğraf Nasıl Yapılır Çekilir Kullanılır ?

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da ” Bulb modunun ne olduğu ve uzun pozlamayla çekilen fotoğrafların hangi durumlarda tercih edildiği ” hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Yazımı keyifle okumanız dileğiyle.

— Çalışmalarımı merak edenler için… www.instagram.com/loransebuhyan

–DSLR kameralarda, düşük ışıklı bir ortamda çekim yapıyorsanız ve perde hızınızı fotoğraf makinanızın koyduğu pozlama sınırının (genelde 30 sn) üzerine çıkartmak istiyorsanız; bunu yapabilmenize (son derece uzun pozlamalar yapmanıza) olanak sağlayan özel bir ayar bulunmaktadır. Buna Bulb Mod (B) ya da Bulb pozlama modu adı verilmektedir.

Bulb-modu-ile-yıldız-pozlama

–Çoğu makinede Manuel Mod dayken enstantane ile hızını düşürerek son noktada Bulb Mod unu kullanabilirsiniz. Bazı modellerde ise ” B ” işaretli pozlama modudur. Bu modun (B) Manuel Mod gibi çalıştığını söyleyebiliriz. Deklanşöre bastığınız andan itibaren elinizi deklanşörden çekmeyerek kameranızın perdesinin istediğiniz süre (dakikalarca ya da saatlerce) açık kalmasını sağlarsınız.

Bulb-Modu

Fotoğraf-Makinesinde-Bulb-Modu

–Bulb moduyla, araç ışıklarını, şimşekleri, havai fişekleri çekebileceğiniz gibi 10-stop ND filtre ile ay ışığında manzara çekimi ve ışıkla boyama da yapabilirsiniz.

Ancak çekiminizi yaparken (perde açıkken) dikkat etmeniz gereken önemli konulardan bahsetmek istiyorum :

— Makinanızı Manuel Moda Çekin: Bulb modunda ışık ölçümüyle ilgili sıkıntı yaşanmasını ve alakasızlıklar olmasını istemiyorsanız önce makinenizin manuel moduna geçin daha sonra ise görüntüde en iyi kaliteyi yakalamak için diyafram olarak f/11 veya f/8 kullanın, kumlanmayı (noise) en aza indirmek için de ISO 100 – ISO 200 gibi değerler verin.

— Tripot kullanın: Çekiminizin en ufak bir hareketlenme sonucu berbat olması riskini ortadan kaldırmak için muhakkak makinenizi tripota monte edin.

— Uzaktan Kumanda ile Çalışın: Çekim esnasında ne kadar dikkat etsenizde deklanşöre basınca ortaya çıkabilecek titreşimleri (görüntüde ki bulanıklık) ortadan kaldırmanın bir diğer yolu da kumanda kullanmanız olacaktır. Yine aynı sıkıntıyı yaşamamak için şayet kumandanız yoksa makinanızın “zamanlayıcı” özelliğinden de faydalanabilirsiniz.

— Bulb Modunun dezavantajı: Çok uzun süreli pozlamalarda sensörün ısınacağını, ömrünün kısalacağını ve çekimlerinizdeki kaliteyi de değiştireceğini belirtmek isterim. Makinenizin ömrünü kısaltacağı için sadece gerekli durumlarda bu modu kullanmanızı tavsiye ederim.

Ve tabii ki pozlamanızı yapmadan evvel birkaç deneme çekimi yapmayı da unutmayın.

 

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid