Moda’nın Tasarım Öncüsü Coco Chanel’in Hayatı Kimdir

Moda’nın Tasarım Öncüsü Coco Chanel’in Hayatı Kimdir

— Moda dünyasının belli kuralları, Coco Chanel’in  kadına ve tasarıma bakış açısıyla oluşmuştur. Var olan düzeni tek başına değiştiren güçlü bir tasarımcıdır. O, kadınları kabarık, korseli dar ve sıkıcı elbiselerden kurtarıp, rahat ve şık olmalarını sağlamıştır. O yıllarda, pantolon sadece erkeklerin giydiği bir parça olmasına rağmen Coco kadınlara özel pantolonlar tasarlamıştır. Siyah mini elbiseler, inci kolyeler, ceketler bir kadını asil, zarif aynı zamanda rahatlığa kavuşturmuştur.

Coco Chanel’in Doğuşu:

— Gerçek adı Gabrielle Bonheur Chanel, 1883’te Fransa’nın Saumur şehrinde dünyaya geldi. Küçük yaşta annesini kaybeden Gabrielle yetimhanede büyümüştür. Yetimhanenin katı kuralları, aykırı tavrıyla dikkat çeken Gabrielle için katlanılamaz bir yer olmuştur. 18 yaşında yetimhaneden ayrıldıktan sonra Fransa’nın Aubazine şehrinde kardeşiyle birlikte yaşamaya başlar. Aubazine’de kaldığı 6 yıl boyunca dikiş dikmeyi öğrenir ve subay kıyafetleri dikilen bir mağazada çalışmaya başlar. Etienné genç bir Fransız Subayıdır. Mağazayı ziyaret ettiği bir gün Gabrielle’i görmüştür ve ondan çok etkilenmiştir. Gabrielle’in ileride kurmuş olacağı hayat için bu isim çok önemlidir. Etienné bir gün Gabrielle’i Fransız Subaylarının gittiği eğlence mekanına davet eder. Gabrielle ilk kez böyle bir ortamda bulunmuş olmanın verdiği heyecanla sahneye çıkıp şarkı söylemek ister. Gabrielle piyanonun başına geçerek  “ Qui qu’a vu Coco dans I’Trocadero ? ” şarkısını söyler. Şarkı herkes tarafından büyük alkış almıştır ve herkes ” Hadi CoCo hadi CoCo ” diye haykırmaya başlar. Gabrielle sahneden indikten sonra Etienné ona co-co-coco diyerek kulağına fısıldamıştır. O günden sonra Gabrielle Coco olarak bilinmektedir. Coco Chanel uzun bir süre Etienné’nin çiftliğinde yaşar, bu süre zarfında Coco şapka tasarlamaya başlar. Fakat ürünlerini satacağı bir mağazaya ihtiyacı vardır. Coco Chanel, Balsan Apartmanı’nın  zemin katında  bir dükkan açmıştır. Yaptığı şapkalar çok beğenildi ve bu satışlardan Coco büyük bir sanş elde etti. Bir süre sonra Coco, Boy Chapel ile tanıştı. Boy Chapel, 1910’da Chanel’in ilk dükkânını yine Paris’te Cadde Cambon üzerinde açmasına yardımcı oldu. 1915 yılında Chanel modası kulaktan kulağa yayılmaya başladı. 1915-1917 yılları arasında Harper’s Bazaar dergisinde Chanel’in adı “ Müşterilerin tercih ettiği markalar listesi ” nde yer aldı.

coco chanelin hayatı

 

Coco Chanel’in Başarı Öyküsü:

–Gabrielle Coco Chanel, Paris’te 1910’da açtığı şapka ve kadın giysileri satan butikle moda dünyasına adım attı. Zamanla da küçük siyah elbise, Chanel No.5 parfüm, zincirli çanta ve incileriyle günümüzde bile varlığını sürdüren bir moda akımının zeminini oluşturdu. Coco Chanel, küçücük butiğiyle bize şık, rahat ve konforlu elbiseler sundu. Dior gibi diğer tasarımcıların stillerine karşılık, kendi ” SADE ve RAHAT ” tarzını yeniden gündeme getirdi. Sadelik ve şıklığı birleştiren tarzı kısa bir sürede benimsenmiş. Bukleler ve fırfırlardan vazgeçilip, denizci ceketlere, süveterlere ve dümdüz etekler hızlı bir şekilde benimsendi. Chanel sadece dünya kadınlarını değil Türk askerlerini de giydirdi. 1930’lu yıllarda Atatürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlattı. Türk ordusu 1980’lere dek onun imzasını taşıyan üniformalar giydi. 1955 yılında Chanel, Chanel takım elbiseyi, Chanel deri çantayı ve erkekler için tasarladığı ilk parfümü Pour Monsieur’u  piyasaya sundu. Chanel,  1957 Dallas  Moda Ödülleri’nde sergilediği bahar koleksiyonu ile moda Oscar’ının sahibi oldu. Ernest Beaux ve Henri Robert’in yarattığı Chanel No. 19 kokusu ismini Coco Chanel’in doğum gününden alıyordu. Bu parfüm Chanel’in 87. yaş günü olan 19 Ağustos 1970’de piyasaya sürüldü. Fakat bu tarihten kısa bir süre sonra 10 Ocak 1971’de Chanel hayata gözlerini yumdu.

Coco Chanel

 

Unutulmayan Sözleri:

–Moda geçicidir, stil kalıcı.

–Ben moda yapmıyorum. Moda benim.

–Hayatım beni memnun etmedi, bende kendi hayatımı yarattım.

–Parası olan insanlar vardır, birde zengin olanlar.

–Parfüm kullanmayan kadının geleceği yoktur.

–Eğer tutkunun nesnesi olduysan pencereden atla. Hissettiğin anda aceleyle kaç. Tutku geçer sıkıntı kalır.

–Bazıları, lüksün yoksulluğun zıttı olarak düşünür. Öyle değildir. Lüks bayalığın zıttıtır.

–Kadınların sahip olduğu şey erkekler iken, neden bir kadın erkelerin sahip olduğu şeylere sahip olmak ister anlamıyorum.

Coco Chanelin hayatı 8

 

— Coco chanel modayla ilgilenen her genç kadının hayatında büyük bir öneme sahiptir. Bu benim içinde böyledir,  genç bir stylist olarak Coco’yu size kendi kalemimle anlattım. Keyifle okumanız dileğiyle 🙂 Gamze Hacısalihoğlu

— Dileyenler için … instagram1  https://www.instagram.com/gmzhcs

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstericeğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid