Ginkgo biloba ( Mabet ağacı ) nedir yaprağının faydaları nelerdir ?

Ginkgo biloba ( Mabet ağacı ) ağacının yaprağının faydaları nelerdir ?

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerime farklı konularda da bilgilendirmeler yaparak keyifle okuyacağınız yazılar sunmaya devam ediyorum. İnternette gezinirken gözüme çarpan ve sonbaharla beraber sararmış yapraklarını dökerek olağanüstü bir görsel şölen sunan Ginkgo biloba ( Mabet ağacı ) hakkında sizleri bilgilendirmek ve bu ağacin faydalarından bahsetmek istiyorum. Yazımı keyifle okumanız dileğiyle.

— Çin coğrafyasına özgü olan bu eşsiz güzelliğe sahip ağaç, Kasım ayı başlarında sararmış yapraklarını dökmeye başlayınca turistlerin öncelikle görmek istediği manzaralardan birisini oluşturuyor.

Ginkgo biloba mabet agaci cin

— Yaklaşık 30 metreye ulaşan bu bitkinin ” Mabet Ağacı ” olarak anılmasına gelince,  İkinci Dünya Savaşı sonunda, 6 Ağustos 1945 günü, Japonya Hiroşima’ ya atılan atom bombasından sonra her şey yok olmuşken 4 Ginkgo ağacı canlı kalabilmiş. Bu tarz bir durumda dahi canlı kalabilmesinin neticesinde, halka her koşulda yaşamaya devam edilmesi gerekliliğini göstermesi bakımından kendisine bu isim verilmiş.

1400 yıllık Ginkgo Biloba ağacı :

— Ayakta kalan bu 4 ağaçtan birisi olan 1400 yıllık geçmişi olan aşağıda sergilediğim ağaç ise zamanında İmparator Li Shimin için dikilmiş. Yalnızca tapınağın sınırları içerisinde bulunan bu tek ağaç, antik bağları sebebiyle ülke genelinde saygı duyulan bir konumda. Bu eşsiz güzelliğe sahip ağacın, Çin’ de kutsal tapınaklarda daha sıklıkla bulunduğunu söyleyebiliriz. Ginkgo biloba bakımsızlıktan yaşamını yitirdiğinde, bulunduğu o tapınağın da öldüğü manasına gelirmiş.

Ginkgo agaci cin 2

cin ginkgo agaci

Türkiye’de Ginkgo Biloba nerelerde bulunuyor ?

— İstanbul’da beşiktaş evlendirme dairesinin yanında bulunan ” Ihlamur Kasrı ” nın girişinde bulunan bu görkemli ağaç 1855 yılında dikilmiştir. Ayrıca Atatürk Arboretumu’ nda dişi ve erkek Mabet Ağaçları vardır. Kanlıca’da Sabancı yalısının bahçesinde, Büyükdere’de Rus elçiliği korusunda, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’de ve Maltepe’de eski bir ilaç fabrikası olan Kolsan firmasının bahçesinde bulunmaktadır.

— Trabzon’da ise K.T.U Orman Fakültesi önünde, Ankara’da Kore Bahçesi’nde, Egemenlik Parkı’nda da bir erkek ve bir dişi mabet ağacı, Ege Üniversitesi’nin botanik bahçesinde de mabet ağacı bulunmaktadır.

— Manisa uluparkta bir erkek bir dişi ağaç bulunmaktadır. İzmir Bornova Büyük parkın karşısında 7-8 tane bulunmaktadır. Balıkesir de şehir içinde Savaştepe yol ayrımından önce refuj bitkisi olarak oldukca çok sıra halinde dikilmiş olarak da vardır.

— Yalova Çiftlik köyde tıbbi bitki üretim amaçlı kurulumuş küçük bir bahçede mevcuttur.

Ginkgo Biloba yaprağının ve tohumunun faydaları :

— Bu eşsiz güzelliğe sahip ağacımız sadece göze hitap etmiyor. Beyin, kol ve bacaklarda dokuların kandan ve oksijenden yararlanma oranlarını artırır. Oksijen eksikliğinin doku hücrelerinde yarattığı zararlı etkiyi engeller. Sayamayacağımız kadar fazla olumlu etkisi olan bu ağaç yaprağının ve tohumunun en belirgin faydaları, astım – bronşit tedavisinde, ruh sağlığına ve zihin sağlığına faydalı. Saç dökülmesini önler ve alzheimer hastalığına faydaları ispatlanmıştır.

Yazarın Düşüncesi :

— Gingko Biloba sağlık olarak birçok faydasının olmasının dışında dikkatli kullanılmadığında ciddi sağlık sorunları da oluşturabiliyor. tavsiyem bu bitkiyi gelişi güzel kullanmamanızdır. Doktorunuzun tavsiyelerine uymanızın sizlere büyük faydasının olacağını düşünüyorum.

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid