Büyük valide han çatı kubbe nerede tarihi nasıl gidilir

Büyük valide han çatı kubbe nerede tarihi nasıl gidilir ?

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da İstanbul’un belki de en güzel manzaralı tepelerinden olan ve özellikle pazar günleri ziyaretçi akınına uğrayan ” Büyük valide han ” hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Bu tarihi hanın nerede olduğu ve ulaşımı hakkında sizleri bilgilendirmekten büyük keyif alacağım. Yazımı keyifle okumanız dileğiyle.

Büyük Valide Han hakkında :

— Valide Han  ( Büyük Valide Han ), Mahmutpaşa Çakmakçılar Yokuşu’nda bulunan, Kösem Sultan tarafından 1651’de yine kendisinin yaptırdığı Üsküdar’daki Çinili Külliyesi’ne akar olması için inşa ettirilmiş, İstanbul’un en büyük hanlarından biridir.

Büyük Valide Han tarihi :

— Bir dönem İranlı tüccarlara ev sahipliği yapmış olup, içerisinde Avlunun orta yerinde İranlılar Şii Mescidi yer alır. Han’ın içerisinde yer alan bekar odalarında genelde İranlılar otururmuş. Avlusunda ise 1927’e kadar Şii İranilerin Muharrem ayında Kerbela faciasını, Hasan ve Hüseyin’i anmak için törenler yapılırmış. Günümüzde de genelde Tebriz, Hoy ve Sebister’den gelen Azerilerin oluşturduğu İstanbul’da yaşayan İranlıların ve Şiilerin mescidi olma görevini üstlenmektedir ve İran cemiyeti için bir merkez oluşturmaktadır.

— Mescid’in bakımı ve yönetimi Türkiye İranlılar Hayır Derneği’nin sorumluluğu altındadır. Birinci ve ikinci avlularda toplam 153, üçüncü avluda 57 odası ile, üç avlulu ilk handır. Üçüncü’nde Bizans orijinli olduğu düşünülen, 27 m. yüksekliğinde bir kule vardır.
— Han herhangi bir restorasyon geçiremiyor çünkü atölyeler ikiye ve üçe bölünüp başkalarına satılınca mal sahipleri 400’ü aşmış.  Sagir Han’ın önemli bir kısmı ilk olarak Ağustos 1909’da ve tekrar 21 Mart 1926’da yıkılmıştır. Belediye kullanımını yasaklamış olsa da, kullanıcıların kendi eklemeleri ve onarımları ile günümüze kadar gelmiştir. İstanbul’da Kuran-ı Kerim’in ilk basıldığı yer bu handaki İranlıların matbaasıdır.

— Sizlere aşağıdaki fotoğraf ile Büyük Valide Han’ın ( Birazdan paylaşacağım ) o meşhur manzarasına giden kapıyı paylaşmak istiyorum


— Turistlerin uğrak yeri olan çatısı ise solda Süleymaniye Camii, Eminönü Yeni Camii, Galata Köprüsü, Galata Kulesi,Boğaziçi Köprüsü ve Kızkulesi gibi İstanbul’un en önemli Siluetlerini içerir. Çatısından duyulan ezanların akustik bir dinleti oluşturması diğer bir güzelliktir. Çatı’ya küçük tahta kapısında bekleyen bekçiye bir lira ( 1 Tl ) verilerek çıkılıp genelde İstanbul semalarında uçuyor gibi görünmek için zıplayarak poz veren ya da manzarayı çeken gençlerle karşılaşılır.

— Güncel bilgi olarak sunacağım bir ayrıntıyı paylaşmak istiyorum sizlerle. Büyük Valide Han’ın çatısında oluşan çökmeler nedeniyle bu eşsiz İstanbul manzarasını bir süre görmemiz mümkün olmayacaktır. Haberin detayları http://www.hurriyet.com.tr/istanbulda-bu-fotograf-artik-cekilemeyecek-40448237

— Mekansal deneyime odaklı çalışmalar yapan çağdaş, medya ve performans sanatçılarının belirli tarihsel zamanlar arasında sanatçı atölyesi olarak kullanılabilecekleri bir mekan da olan Han’da Blok Art Space’in sergileri de yer almıştır. James Bond filminin İstanbul’da geçen bölümünde motorsikletli sahne bu hanın çatısında çekilmiştir.

Tarihi Büyük Valide Han Nerede ?

Adresi : Mercan Mahallesi, Çakmakçılar Yoluşu No:31, 34116 Fatih/İstanbul

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid