Bomonti bira fabrikası nerede bomontiada nasıl gidilir tarihi mekanlar restorantlar etkinlikler

Bomonti bira fabrikası nerede bomontiada nasıl gidilir tarihi mekanlar restorantlar etkinlikler

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da ” Tarihi Bomonti Bira fabrikası tarihi, nasıl ulaşılır, içerideki mekanlar restorantlar ve hangi etkinlikler yapılıyor? ” hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Yazımı keyifle okumanız dileğiyle.

Tarihi Bomonti Bira Fabrikasi Nerede:

Adresi : Merkez, Bomonti Arkası Sk. No:1, 34381 Şişli/İstanbul

Bomonti Bira Fabrikası Hakkında:

— Anadolu’da eskiden beri Rakı ve Şarap tüketimi başı çekse de Bira çok geç ülkemize girmiştir. İzmir ve İstanbul merkezli küçük bira imalathanelerinin ardından ilk büyük ölçekli bira fabrikası, İstanbul’da 1890 yılında Feriköy’de açılan İsviçreli bir aileden iki kardeşin Bomonti kardeşlerin kurmuş olduğudur. Fabrika daha sonra kurulduğu semte de adını vermiştir.

— Bira 1840’ların öncesinde üretilmeye başlanmıştır ve Osmanlı’da bira üretimi 1896 yılında yaklaşık 12.000 hl idi (1.2 milyon litre).

— 1909’a kadar İstanbul ve ahalisine bira üreten tek firma olan Bomonti, sadece üretim ile kalmayıp 1930’dan başlayarak 1950’lere kadar bira içilebilen ” Bira Bahçeleri ” kurarak birayı halka yaymaya çalışır. İstanbul, Trakya ve Marmara Körfezi kıyılarından Eskişehir’e kadar uzanan bölgede ” Bomonti Bira Bahçeleri ” nde halkı bira tüketimine alıştırmaya başlar.

— 1902 yılında işletmelerini bu gün İstanbul Tekel Bira Fabrikası, eski adıyla Bomonti Bira Fabrikası’nın bulunduğu yere nakledilir.

— 1909 yılında ise Bomonti’ye rakip olarak yine İstanbul’da diğer bir bira firması olan Nektar Büyükdere’de kurulur. İki şirketin birbiriyle yarışları sonucunda oluşan zarardan dolayı  Bomonti ve Nektar birleşip 1912 yılında ” Bomonti – Nektar ” olarak piyasaya çıkarlar. Bomonti – Nektar sadece bira ile sınırlı kalmaz ve İzmir’de ilk rakı fabrikalarını kurarak büyümeye giderler. Uzun yıllar boyunca ülkemizdeki en ciddi firma olarak ayakta kalan şirket Cumhuriyet’in kurulmasının ardından içki tekeli sorunu ile karşılaşır.

Cumhuriyet’ten sonra Bomonti Bira Fabrikası:

— Cumhuriyetin kurulmasından sonra millileştirme harekâtına başlanır. Osmanlı’dan kalan kapitülasyonlar kaldırılırken yabancıların elindeki şirketlerde kamuya kazandırılmaya çalışılır. Sahipleri Türkiye vatandaşı olan Bomonti-Nektar’a 1938’e kadar üretim izni verilse de işletmenin izninin bitmesi beklenmeden 1928’de Meşrubat İnhisarı kurularak ihaleye çıkarılır.

— Bir yıl kadar Polonyalı bir şirketin yönetimine girdikten sonra İçi Tekeli Türk AŞ’ye verilir. Daha sonraları ise 1934’de tamamen el konularak Bomonti – Nektar’ın adı ” Tekel ” olarak değiştirilir. Tekel’e geçişinin ardından Pilsener ve ” Türk Birası ” adı altında üretime devam edilir. Avrupa örneklerine nazaran açık renkli, tatlı ve aromatik olan ” Tekel Birası ” , Bomonti’ye benzemektedir.

— 1967’de İzmir’de 1969’da İstanbul’da Cumhuriyet döneminin ilk özel bira fabrikaları kurulunca pazar payını yitirmeye başlar ve 1976 yılında 37 milyon litre üretime ulaşmış fabrika 1991 yılında tamamen boşaltılır. 2010 yılında fabrikanın bulunduğu arazide yeni bir inşaat projesi başlatılmışsa da ” Bomonti ” markası Türkiye’nin ilk birası raflardaki yerini yeniden almıştır.

— 2015 yılından itibaren bina eğlence merkezi olarak kullanılmaktadır. Eğlence yatırımları yapan Doğuş Grubu ve ortağı Pozitif, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası’nı 50 milyon liraya yeniden tasarlayıp ve düzenledi. Bir süredir konser ve sergilerle adını duyurmaya başlayan ” Bomontiada” ’nın yeni restoranları ve kafeleri,halkın kullanımına sunuldu.

  Bomonti ada içindeki restaurant ve mekanlardan bazıları;

The Populist ( www.thepopulist.com.tr )

Kilimanjaro ( www.kilimanjaro.babylon.com.tr )

Delimonti ( www.delimonti.com

Kiva Bomonti ( www.kivabomonti.com )

Monochrome ( monochrome.com.tr )

Babylon Bomonti ( (0212) 334 01 90 )

Bomonti Bira Fabrikası ( Bomontiada ) Etkinlikleri :

— Tarihi mekanda etkinlikleri Bomonti Babylon sahnesinde gerçekleşiyor. Tüm etkinliklere www.istanbul.com/tadini-cikar/eglencenin-adresi-babylon-bomontide-bu-hafta.html sitesinden ulaşabilirsiniz.

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid