Profesyonel moda fotoğrafçısı nasil olunur ?

Profesyonel moda fotoğrafçısı nasil olunur ?

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da ” Moda Fotoğrafçısı olma konusunda nasıl bir yol izlenebileceği ” hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Yazımın ilk bölümünü keyifle okumanız dileğiyle.

— 1 — Sanatsal bir bakış açısının olması :

Bu konuyla alakalı ilgisi olan kişilerin kesinlikle entellektüel bir bakış açısına sahip olması, modayı takip ediyor ve stil sahibi olmaları gerekmektedir. İyi bir Moda Fotoğrafçısı görsel hayal gücünü, yaratıcılığını, gölgeler ve şekillere olan dikkatini sürekli geliştirmelidir.

— 2 — Fotoğrafın digital ortamda düzenlenmesi hususunda bilgiye sahip olunması :

Çektiğiniz fotoğrafın moda çalışması olabilmesi için, kendi tarzınıza uygun bir şekilde sunulması ve düzenlenmesi çok önemlidir. Bu hususta Photoshop, onunla uyumlu uygun eklentilere hakim olmanızın büyük önemi vardır. Yeterli ” Retouch ” uygulanmamış fotoğrafların, moda çalışması kapsamında değerlendirilmesi pek mümkün değildir.

— 3 — Moda Fotoğrafında Konsept ve Styling :

Moda fotoğrafında konsept oluşturma, hikaye panoları hazırlama ve styling uygulamaları bilinmelidir.
Moda sektörünün dinamiklerini iyi takip etmeli, çalışılınacak konsepte göre style seçimi konusunda bilgi sahibi olunmalıdır.

— 4– Fotoğraf makinesi kullanımı hakkında üst düzeyde bilgiye sahip olmak :

Yeteneğinize, bilginize ve becerinize uygun şekilde seçeceğiniz fotoğraf makinesi, sizin çalışmalarınıza büyük katkı sağlayacaktır. Günüzümde, sürekli değişen teknolojiyle beraber, digital fotoğraf makineleri kullanıcılara geniş yelpaze sunmakta. Moda fotoğrafı hususunda kendisini geliştirmek isteyen arkadaşlar, farklı marka ve modellerle çalışmalı ve kendi tarzına uygun, en başarılı makineyi tercih ederek çalışmalarına devam etmelidir.

— 5 — Portofolyo oluşturmak :

Kendi tarzınızı en iyi şekilde ifade edebilmeniz, ancak ve ancak elinizde oluşturduğunuz bir portofolyo ile mümkün olabilir. Bu şekilde kendinizi karşınızdakine saatlerce anlatmak yerine, çalışmalarınız sizin yerinize konuşur ve sizi temsil eder. Bu nedenle, özenle çalışılmış bir portofolyo, sizi hedeflediğiniz noktaya biraz daha yaklaştırır.

— 6 — Dış mekanda ve Stüdyo ortamında çalışmak :

Moda dalında çalışılmak istendiğinde olmazsa olmazlardan birisi de, çalışacağınız ortama hakimiyettir. Dış mekanda çalışılacağı zaman, güneş ışığından en uygun zamanda faydalanmak, mekan seçimi, modele hakimiyet bunlardan sadece birkaçıdır. Stüdyo ortamında çalışılmak istendiğinde de, ışıklandırma düzeni, arka fon seçimi ve uygun objektif kullanımı bu konudaki uyulması gereken detaylardan sadece birkaçıdır.

— 7 — Model ile iletişim :

Çalışma esnasında kafanızdaki konsepte uygun modeli seçtikten sonra, ona çalışma konusunda gerekli konuları anlatmanız, size çekim esnasında uyumlu olması hususunda büyük önem taşır. İletişiminiz ne kadar başarılı olursa çalışmanızın kalitesi ve istediğinizi elde etme ihtimaliniz de o denli yüksek olacaktır. Fotoğrafı fotoğraf yapan teknik bilginin yanında, modelin de etkisinin büyük olduğunu asla unutmayın.

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid