Portre çekimi için en iyi uygun hangi lens objektif hangisidir ?

Portre çekimi için en iyi hangi uygun lens – objektif hangisidir ?

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da ” Portre çekimi için tercih edilebilecek en uygun objektif hangisidir ” hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Yazımı keyifle okumanız dileğiyle.

Portre Fotoğrafı hakkında :

–Portre fotoğrafı, genel olarak anlaşılan, cepheden bakış ve omuzları içeren kafa fotoğrafları olarak tanımlanmasına karşıyım. Nedenine gelince, portre fotoğrafı belirli kalıplarla çekilebilinecek bir dal değildir. Kompozisyon içine dahil edeceğiniz farklı objeler ve nesneler, çalışmaya ayrı bir tat katacağı için kesinlikle düşünülmesi gereken bir unsurdur. Portre çalışacak kişiler için asıl dikkat edilmesi gereken şey, çekimini gerçekleştirdiğimiz insan olgusunun bir ifade verebilmesidir. Ancak bu şekilde yapılan çalışmalar, benzerlerinden farklılık yaratır ve kalitesi yükselir. Fotoğrafçının, fotoğrafını çektiği kişi ile kuracağı iletişim veya çekeceği kişinin yakaladığı doğal bir ifadesi bile o çalışmaya ayrı bir renk, kalite katar.

Portre Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

–Sizleri çok fazla alt basamaklı bilgiyle yormayacağım. Sadece bu konuyla alakalı bir yazım daha olacak, ancak kısaca ifade etmem gerekirse, İletişim, Işıklandırma, Objektif Seçimi ve Fotoğraf makinesine çok iyi hakim olmak başlıcalarıdır.

Objektif  Lens Önerileri :

–Doğrusunu söylemek gerekirse, portre çalışmalarında kullanılan objektifler, kişinin bütçesine, tarzına ve portre çalışmalarında kadrajda ne görmek istediğiyle ilgilidir. Sizlere ben daha çok popüler olan canon objektifleri sıralamak istiyorum. En başta da dediğim gibi, kuralları bilip özgün farklı portre çalışmaları için kişi hertürlü objektifle çekimi denemeli ve kendisine uygun olanı seçip devam etmelidir.

1- Canon EF 50mm serisi : Canon bizlere 50 mm için, f : 1.2L USM, f : 1.4 USM, f : 1.8 STM ve f : 1.8 II seçenekleri ile 4 farklı objektif sunmakta. Bütçenize ve beklentinize göre tercihiniz değişebilir.

2-Canon EF 35mm serisi : Canon bizlere 35 mm için, f : 1.4L II USM, f : 1.4L USM ve f : 2 IS USM seçenekleriyle 3 farklı objektif sunmakta. Bütçenize ve beklentinize göre tercihiniz değişebilir.

3-Canon EF 24-70mm : Canon bizlere 24-70mm için, f : 2.8L II USM ve f : 4L IS USM seçenekleriyle 2 farklı objektif sunmakta. Bütçenize ve beklentinize göre tercihiniz değişebilir.

4-Canon EF 24-105mm : Canon bizlere 24-105mm için, f : 3.5-5.6 IS STM ve f : 4L IS USM seçenekleriyle 2 farklı objektif sunmakta. Bütçenize ve beklentinize göre tercihiniz değişebilir.

5-Canon EF 70-200mm : Canon bizlere 70-200mm için, f : 2.8L IS II USM , f : 2.8L USM , f : 4L IS USM ve f : 4L USM  seçenekleri ile 4 farklı objektif sunmakta. Bütçenize ve beklentinize göre tercihiniz değişebilir.

— Portre çekimlerinde bendeniz geniş açılı objektifleri tercih ettiğimi dile getirerek noktalamak istiyorum. Çok güzel portre fotoğrafları çekmeniz dileğiyle.

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid