Parasoley lens hood nedir ne işe yarar ?

Parasoley lens hood nedir ne işe yarar ?

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da ” Parasoley lens hood nedir ne işe yarar ” hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Yazımı keyifle okumanız dileğiyle.

parasoley lens hood

Parasoley Nedir ?

— Parasoley, objektifimizin ön yüzüne çevrilerek takılan bir aparattır. Sıfır bir objektif ( Lens ) aldığınızda yanında muhakkak verilir. Ana maddesi plastik olduğu için oldukça hafiftir ve çekim sırasında ağırlığıyla bizleri rahatsız etmez. İşlevinin ne olduğunu bilmeyen birçok fotoğrafçı, gereksiz olarak görüp çekim esnasında objektife takma gereği duymazlar. parasoley lens hood 4

Parasoley ne işe yarar?

— Objektifimizin uç kısmına çevrilerek takılan parasoleyin kullanım amaçları çok farklıdır.

  1. Üretim amacı, dışardan gelen ışığın fotograf kadrajına girerek ” Flare ” denen parlamaların oluşmasına engel olmasıdır.
  2. Yağmurlu havada kullanıldığında, yağmur damlalarının objektifin ön yüzüne ulaşmasını engeller. Böylelikle çekim kalitenizden ödün vermemiş olursunuz.
  3. Parasoley ters takıldığında, objektifiniz için bir güvenlik şeridi oluşturur. Bu sayede tatsız darbelere karşı objektifinizi korur.
  4. Olumsuz hava koşullaından olan sert rüzgarın etkisi olan tozların objektife ulaşmasında etkilidir.

— Sizlere Nikon D90’a ile kullanılan objektifi koruma amacıyla ters takılan parasoley örneği paylaşmak istiyorum parasoley lens hood 3

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid