Panoramik fotoğraf nedir nasıl çekilir ?

Panoramik fotoğraf nedir nasıl çekilir ?

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da ” Panoramik fotoğraf nedir nasıl çekilir ” hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Yazımı keyifle okumanız dileğiyle.

Neden Panoramik Fotoğraf ?

— Panoramik tarzda fotoğraf, bir ihtiyaç nedeniyle ortaya çıkmıştır. Bir doğa gezisi sırasında gördüğümüz kusursuz manzarayı bir bütün olarak kadraja alınamayacağını gördüğümüzde, panoramik tarz imdadımıza hızır gibi yetişir 🙂

Panoramik Fotoğraf Nedir ?

— Panoramik fotoğraf kısaca özetlemek gerekirse, tek kadraj içine sığdıramayacağımız manzarayı veya yapıyı, yataydan ve dikeyden yan yana olacak şekilde birçok kare çekerek program yardımıyla birleştirip tek kare elde etme işlemi sonucu ortaya çıkan görüntüdür.

— Panoramik fotoğraf çalışmaları sayesinde elde edeceğimiz görüntü 180 ve hatta 360 derecelik görüntüyü bile kapsayabilir.

Panoramik fotoğraf 5

Panoramik Fotoğraf Çekerken Gereken Ekipmanlar Nelerdir ?

Tripot : Birçok çekim tekniğinde olduğu gibi bu çekim tekniğinde de fotoğraf makinemizin sabit kalması için tripot olmazsa olmaz bir ekipmandır.

Objektif : Panoramik fotoğraf çekimlerinde kalitesi değiştikçe sonucun da değişiklik göstereceği önemli bir detaydır.

Fotoğraf makinesi : Düşük iso değerinde de kalitesi yüksek olan bir fotoğraf makinesiyle neticeyi daha başarılı alacağınızı lütfen unutmayın.

— Aşağıda, sizler için araştırıp bulduğum bir panorama çalışmasının basamak basamak birleştirilmesini göreceksiniz.

— İlk fotoğrafta tripota yerleştirilmiş dikey konuma alınmış makinenin çekmiş olduğu fotoğrafları görüyorsunuz.

Panoramik fotoğraf 1

— Aşağıdaki fotoğrafta da çekimler arasındaki %25 lik kesişim kümesini görüyorsunuz. Daha önce belirttiğim gibi bu detay birleştirme esnasında programa ciddi bir kolaylık sağlayacaktır.

Panoramik fotoğraf 2

— Son fotoğrafta da photoshop yardımıyla yapılmış son görüntüyü görmektesiniz.

Panoramik fotoğraf 3

Panoramik Fotoğraf Nasıl Çekilir ?

— Fotoğraf makinemizi sağlam bir şekilde tripotla sabitledikten sonra kendi gözümüze hoş gelen manuel ayarları makinemize girelim. Çekim sırasında da kesinlikle bu değerleri değiştirmeyin.

— İso tercihimiz mümkün mertebe ” 100 ” olsun. Bu size grensiz bir fotoğraf üretmenizde etkin bir katkı sağlayacaktır.

— Birleştirmek için çektiğiniz fotoğraflar yatay düzemde asla aşağı yukarı hareket etmemelidir. Aksi halde birleştirmede sorun yaşayabilirsiniz.

— Panoramik çalışmayı yapacağınız görüntüyle aranızda en az 10 metre olmalı. Aksi halde görüntüde bombelik oluşur ve bu da kaliteyi etkiler.

— Çekim sırasında aldığınız ilk fotoğrafın %25 inin, sonraki fotoğrafın içinde bulunmasına dikkat edin. Bunun nedeni, birleştirme esnasında bilgisayar programınıza referans noktalarını almakta kolaylık olacaktır.

— Çekiminiz esnasında netlemenizi otomatik yapıp, manuel netlemeye getirmenizi tavsiye ederim. Diyafram ayarı olarak da ” 8 ” ve üstünü tercih etmenizi öneririm.

— Işığı her daim arkanıza almanızı ve çekim esnasında ufuk çizgisinin de konumuna hassasiyet göstermenizi öneririm.

Panoramik Fotoğrafı Birleştirme Nasıldır ?

— Bu konuda, farklı diğer konularda olduğu gibi ” Photoshop Programının CS5 ” sürümünü öneriyeorum. Programımızdan ” File – Automate – Photomerge ” ile çıkan pencerede Auto tuşuna basıp ” Browse ” ile birleştirmek istediğimiz fotoğrafları menüye aktarabilirsiniz. Son hamle olarak da ” Ok ” tuşuna basarak son görüntünün keyfini sürün 🙂

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid