Fotoğrafta Makinesinde Enstantane Nedir Ne İşe Yarar Etkisi ?

Fotoğrafta Makinesinde Enstantane Nedir Ne İşe Yarar Etkisi ?

—- Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da Dslr Fotoğraf makinelerinde bulunan manuel ayarlar hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Bu yazımda sizlere Enstantane ( instantané ) hakkında bilgi vermeye gayret edeceğim.

Enstantane nedir ?

–Fotoğrafçılıkta karşılığı ise diyaframdan geçen ışınların ne kadar süreyle sensörde kalacağını kontrol eden sisteme enstantane denilmektedir. Yani fotoğraf çekmek için düğmeye (deklanşör) bastığımızda ışığa duyarlı alanın ışığı aldığı süredir.

–Enstantane ifadelerinde 1/4000, 1/250, 1/4 gibi değerler vardır ve saniyenin 4000 de biri, 250 de biri, 4 de biri gibi düşünülür. Rakam büyüdükçe pozlama süresi azalmış olur. Çünkü 1/4, 1/4000 den büyüktür. Pozlama süresi de azaldıkça perdenin açılış süresi kısalır.

–Aşağıdaki çalışmada, Diyafram ve İso ayarları sabit iken Enstantane süresinin değişiminin fotoğrafa etkisini göstermeye gayret ettim. Süre kısaldıkça görüntüde gözle görülür bir kararma gözlemlenir.

Enstantane

— Enstantane değerlerinde 1/125, 1/250, 1/800 ve daha kısa süreli perde sürelerinde, yüksek hızlı objeleri dondurmak için kullanabiliriz.

— Aşağıdaki fotoğrafta da kare kare, enstantane süresinin uzamasıyla oluşan görüntüyü göstermek istedim.

enstantane nedir

— Enstantane değerlerinin 1 sn ve üzerinde olduğu durumlar da mevcuttur. Hareket duygusunu vermeye çalışıldığında bu değerler kullanılır. Kişinin o anda vermek istediği duyguyla orantılı olarak enstantane değeri yükseltilir. Yıldızların hareketlerini veya bir nehrin akan suyunu çalışmak istediğinizde bu teknik kullanılabilinir. Elbette yardımcı araç olarak tripot kullanımı çok önemlidir.

uzun pozlama yıldız

uzun pozlama nehir

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid