Fotoğrafta altın oran 1/3 kuralı nedir ?

Fotoğrafta altın oran 1/3 kuralı nedir ?

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da ” Fotoğrafta altın oran 1/3 kuralı nedir ? ” hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Yazımı keyifle okumanız dileğiyle.

Altın oranın nedir ?

— Altın oran, tarihte birçok alanda kullanılmış bir matematiksel orandır. Bu oran sayesinde belirli nesneler gözümüze daha hoş gelir ve onlara bakmaktan alternatiflerine göre daha fazla keyif alırız.

— Özünde bir formul olan ” Altın Oran “, Eski Yunanlılar tarafından bulunmuştur. Doğadaki birçok detayda bu oranın varlığını görmemiz mümkündür. Mimaride en belirgin Piramitlerde gözlemlenebilir. Çam kozalağında, DNA sarmalında ve hatta insan yüzünde de bu oranın varlığını görebilirsiniz. Leonardo da Vinci ve Michaelangelo başta olmak üzere birçok ressam da bu oranı sanatlarında yansıtmışlardır.

Neden altın oran tercih edilir ?

— Bu sorunun yanıtı oldukça basittir. Bu oran insan zihninin algılarını daha çok açar ve görsel olarak kişiyi cezbeder sunuma odaklanmayı kolaylaştırır.

Fotoğrafta 1/3 kuralının uygulanması nasıldır ?

— Bu altın oran, fotoğrafta 1/3 oranı olarak adlandırılır. Temel olarak, vizörden baktığımız görüntüyü üstten ve yandan 2 hayali çizgiyle 9 eşit bölmeye ayırırız. Konumuzun odağına yer alacak objenin bu çizgilerin kesişim noktalarında yerleşmesi olarak anlatılır.

Altın oran 4

— Şimdi size bu orana uygun internette dolaşırken bulduğum birkaç örnek fotoğraf sunmak istiyorum.Altın oran Altın oran 1

Bendenizin görüşü 🙂

— Diğer yazılarımı da okuma fırsatı bulduysanız, genel olarak savunduğum genel görüş şudur. İlgilendiğiniz dal herneyse tüm eğitimlerini eksiksiz almalı ve o kurallara bağlılığı siz kendi bakış açınıza bırakmalısınız. Kişinin kendisine has bir tarzını oluşturmaya çalışması, fotoğrafa farklı bir hava katar.

— Altın orana sorgusuz sualsiz bağlı kalmak yerine sizlere bir herberlik etmesine izin verip kendi bakış açınıza yönelmenizdir en büyük tavsiyem.

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid