Fotograf çekimlerinde reflektör nedir ne işe yarar nasıl kullanılır kaç çeşittir?

Fotograf çekimlerinde reflektör nedir ne işe yarar nasıl kullanılır kaç çeşittir?

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da ” Fotograf çekimlerinde reflektör nedir ne işe yarar nasıl kullanılır kaç çeşittir? ” hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Yazımı keyifle okumanız dileğiyle.

Reflektör nedir ne işe yarar ?

 

reflektör nedir ne işe yarar kaç çeşittir nasıl kullanılır

— Fotoğraf çalışmalarında ışığın yönetimini sağlayan ve istediğimiz yöne yansıtmamızı sağlayan objeye denir. Birazdan anlatacağım farklı renklere göre de sert ışığı absorbe edebilen modelleri de vardır.

Reflektör kaç çeşittir nasıl kullanılır ?

— Fotoğraf çalışmalarında en çok kullanılan 5 çeşit reflektör vardır. Şimdi dilerseniz bunları tek tek anlaatmaya başlayayım.

reflektör nedir ne işe yarar kaç çeşittir nasıl kullanılır 1

Altın Reflektör : Bu reflektörün rengi güneşin rengiyle aynı olduğu için genelde dış ortamda tercih edilir. Stüdyo çalışmalarında kullanılmasının tercih edilmemesinin nedeni  beyaz ışığı modelin veya objenin üzerine sarı olarak yansıtmasıdır.

Gümüş Reflektör : En çok tercih edilen reflektördür. Bunun en büyük nedeni yansıyan ışığın büyük kısmını kayıp olmadan yansıtır ve vuran ışığın renginde değişiklik yaratmaz.

Beyaz Reflektör : Genelde ürün ve portre çekimlerinde tercih edilen bir reflektördür. Bunun en büyük nedeni yansıttığı ışık gümüş reflektör kadar olmayısı ve ürüne yakın tutulması gerekliliğidir.

Siyah Reflektör : Bu reflektörümüzde, diğer reflektörlerden farklı olarak yansıyan ışığın gücünü belirgin oranda azaltarak yansıtmasıdır. Parlak nesneleri çekmek istediğimizde, kullanmamız büyük fayda sağlar.

Yarı geçirgen yansıtıcı: Güneş ışığının en sert olduğu durumlarda gerçekleşmesi gereken çekimlerde, ışığın şiddetini azaltmak için kullanılan bir reflektördür.

— Aşağıdaki çalışmada sizlere hem yarı geçirgen reflektörün hem de beyaz reflektörün sert güneş ışık koşulunda nasıl kullanıldığını örneklendirmek için paylaşmak istedim.

reflektör nedir ne işe yarar kaç çeşittir nasıl kullanılır 2

Portre Çekimlerinde Reflektör Kullanımı Nasıl Olmalı ?

— Portre çalışmalarında kullanılan reflektörü yukarda belirttiğim gibi ” Beyaz Reflektör ” olarak tercih etmeliyiz. Göz altı torbalarının en aza indirilmesi için aşağıda modelimizin yüzüne yüzüye yansıtacağımız şekilde tutmalıyız.

reflektör nedir ne işe yarar kaç çeşittir nasıl kullanılır 3

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid