Exif Bilgisi Nedir Nasıl Öğrenilir ?

Exif bilgisi nedir ? Exif Bilgisi Nasıl Öğrenilir?

— Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da ” Exif değerinin ne olduğu ve bunu nasıl öğrenebilineceği ” hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Keyifle okumanız dileğiyle.

Exif  Nedir ?

–Exif  ” Exchangeable image file “, içerisinde fotoğrafın boyutunun, çekildiği tarihin, ekipman bilgilerinin ve çekim detaylarına kadar birçok ” O fotoğrafa özel ” bilginin içinde barındırıldığı bölümüdür. Exif değeri özellikle bir çalışmanın hangi ayarlara sahip olarak çekildiğini merak edenler için bir referans niteliği taşımaktadır.

Exif bilgisini nasıl öğrenebiliriz?

— Tüm fotoğraf işleme programları ” Exif ” bilgisine detaylı ulaşabileceğiniz olanakları sizlere sunar. File info, data info veya image info tarzındaki menülerden veya alt uzantılarından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

— Başka bir yol da, fotoğrafın ” Exif ” değerini öğrenmek istediğinizde bilgisayarımızda kayıtlı olan fotoğraf dosyasının üzerine gelip mause ile sağ tık yapıyorsunuz. Çıkan menüden ” Özellikler ” sekmesini tıklıyorsunuz. Açılan pencerede en üstte ” Ayrıntılar ” bölümüne tıklayarak fotoğrafın ” Exif ” bilgilerine detaylıca ulaşmış oluyorsunuz.

Exif nedir

Exif nedir 1

Exif değerinin faydası nedir ?

–Çektiğiniz bir fotoğrafta istediğiniz neticeyi alamadığınızı farketiğinizde EXIF bilgilerine bakarak çekim değerlerini yeniden ayarlayıp fotoğrafı tekrar çekebilirsiniz.

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid