Çalınan Kaybolan Fotoğraf Makinesi Nasıl Bulunur ?

Çalınan Kaybolan Fotoğraf Makinesi Nasıl Bulunur ?

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da çalınan fotoğraf makinelerinin bulunması konusunda bir yol göstermem hususunda. ” Fotoğraf makinem çalındı nasıl bulabilirim ” gibi üzücü mesajları alınca, bende bu yazımda sizlere ” Bir fotoğraf makinesi çalındığında nasıl bir yol izlenmeli ve nasıl bulunabilir ” hakkında bilgi vermek istedim. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Yazımı keyifle okumanız dileğiyle.

Öncelikle Geçmiş Olsun :

— Bu yazıyı okuma gereği duyduğunuza göre sizin de başınızdan bu tarz olumsuz bir olay geçmiş 🙁 Değer verdiğiniz fotoğraf makinenizi ve onun aparatlarını çaldırdığınız için çok üzgünüm 🙁

— Çalındığını farkettiğiniz andan itibaren ilk işiniz ” Polis ” e haber vermek olmalıdır. Bunun en büyük nedeni, ilerde doğabilecek bir husumette sizin bu konuyu daha önceden yasal olan bir hamleyi zamanında gerçekleştirmiş olmanızdır. Makinenizi bulduğunuzda hak iddia etmeniz kolaylaşır. gereken tüm yasal işlemlerin başlangıcını eksiksiz gerçekleştirdikten sonra…

— Çalınan tüm eşyalarınızın seri numaralarını, satılma ihtimali olan ilk yer olarak herkesin düşündüğü 2. el pazarı ” Hayyam Pasajı ” na uğramanızdır. Oradaki tüm işyeri sahipleri bu konuda duyarlıdırlar ve sizin bu konudaki hassasiyetinize yerinde reaksiyon verip destek olacaktır. Onlara gelen bu tarz bir makineyi hemen size ileteceklerine eminim.

— Ücretsiz ilan veren siteleri ” En popüleri www.sahibinden.com ” incelemeye başlamaktır. Sizin elinizdeki ürünlerin benzerlerini aratarak işe koyulabilirsiniz. Satıcıdan ürün hakkında bilgiler rica edebilir, ürünün fotoğraflarını size yollarken ” Seri Numarasının ” göründüğü açıyı da yollamasını talep edebilirsiniz.

— Aklınıza gelen tüm ” Fotoğrafa dair donanım ve form siteleri” nde entry ler açıp konu hakkında üyeleri bilgilendirmeye gayret edin.

 

EXIF bilgileri üzerinden makinenizi bulmak :

— Bu konuyla alakalı sizlere 2 popüler site önereceğim…

1 – stolencamerafinder :

— Bu site içerik olarak da işleyiş olarak da oldukça basittir. Önceden kayıt olmanızın zorun olduğu sitede, ” Photoshop Programında İşlem Görmemiş ” makinenizle çekilmiş bir ” Jpeg ” formatlı fotoğrafınızı, aşağıdaki yönlendirmelere uygun halde yükleyerek sisteme kayıt ettiriyorsunuz. Site de İnternetteki tüm popüler ” 500px, fickr .. ” tarzında exif bilgisi içeren sitelerde sizin bu fotoğrafınızla herhangi bir fotoğraf eşleşiyor mu diye kontrol edip size dönüş yapıyor.

stolen camera finder site

2 – cameratrace :

— Bu site kıyaslandığında daha keskin ve net çözümler sunabiliyor. Sisteme kayıtlı olmak için 10$ ödemeniz gerekiyor. Yüklediğiniz fotoğrafı 2006 yılından itibaren kayıtlı tüm veritabanlarında inceliyor ve size dönüşü yapıyor.

camera trace site

Yazarın Görüşü :

— Son dönemlerde gelişen ve popüler hale gelen fotoğraf sektörü, maalesef hırsızlık olaylarının da artmasına neden oluyor 🙁 Bu konuda her zamankinden daha da tedbirli davranmamız gerektiğini unutmamamız gerekmekte. Fotoğraflarımızı çekimlerden sonra hemen yededersek, kaybımız hiçdeğilse bir miktar azalmış olur. Makinemizi gelişigüzel bir yerde bırakmamak, sosyal çevrenizle elimizdeki ekipmanı paylaşmamak önlem olarak aklımıza gelebilecek maddeler olabilir.

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid