Büyükada Rum Yetimhanesi tarihi terkedilmiş fotoğrafları

Büyükada Rum Yetimhanesi tarihi terkedilmiş etkileyici fotoğrafları

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerime fotoğrafın dışında da bilgiler sunmaya elimden geldiği kadar gayret ediyorum. Bunlardan birisi de uzun zamandır aklımda olan, görüntüsü ve tarihiyle beni çok fazla etkileyen ” Büyükada Rum Yetimhanesi’dir “. Bu yazımda sizlere bu eşsiz yapı hakkında bilgiler sunup, bulduğum fotoğraflarla bilgilendirmek istiyorum. Keyifle okumanız dileğiyle.

Büyükada Hakkında Kısaca :

— Prenses adalar arasında en büyüğü olan ” Büyükada “, tarihi dokusu ve mimarisiyle turistlerin ve İstanbul’luların her daim gezmek için tercih ettikleri bir yerdir. Özellikle yaz aylarında adım atılmaz hale gelen eşsiz dokuya sahip bu ada, yapısını umarım hiçbir zaman bozmaz ve biz sevenlerine ilham kaynağı olmaya devam eder.

Rum Yetimhanesi :

— Bu eşsiz ahşap yapı, 1898 ile 1899 yılları arasında otel olması için o dönemin ünlü mimarlarından Alexandre Vallaury’e Fransız şirket tarafından Manastır Tepesi diye adlandırılan bölgede  yaptırıldı. İnşaatı bittiğinde, Avrupa kıtasının en büyük ahşap binası olarak arşivlerdeki yerini aldı. ” Prinkipo Palas ” adıyla, Fransa’da bulunan benzer yapılarda olduğu gibi Casino – Hotel şeklinde kullanıma açılması planlanıyordu. Bu düşünce, Osmanlı kültür, örf ve adetine aykırı olduğu için bina planlandığı gibi hizmete sokulamadı. Bir süre atıl kalan binayı ” Rum Yetimhanesi ” amacıyla kullanılması için 15 bin Osmanlı lirası karşılığında dönemin en zengin Rum ailelerinden olan Andreas Syngros Vakfı tarafından satın alındı. Sultan Abdülhamit 1180 ve dönemin zengin rum ailelerinden Zarifis’lerin 3700 Osmanlı liralık bağışlarıyla, Balıklı Rum hastanesinde barınan kimsesiz Rum çocuklarına hizmet vermesi için, Rum Patrikhane’sinin kontrolüne verildi.

büyükada rum yetimhanesi 6

— Yetimhane, 21 Mayıs 1903 de dönemin Patriki 3. İoakim ve Sultan Abdülhamit’in bulunduğu törenle aktif hizmete açıldı. Bünyesinde 206 oda, içinde yaşayanlara yeterli hizmet edecek bir mutfağı kütüphanesi ve 15 kişilik personeliyle aktif hale gelirken, yatakhaneden başka ilkokul eğitimi ve meslek öğrenebilinecek bölümleri de bulunduruyordu. Bu sayede yetim olan Rum çocukları, para kazanacakları bir mesleğe de sahip oluyorlardı.

— Kuleli Askeri Mektebi, 1. Dünya Savaşının en hararetli dönemlerinde bu binaya yerleştirilir. Büyükada’da bulunan ” Rum Yetimhanesi ” de, Heybeliada’ya taşınır. Önce, işgal kuvvetleri tarafından adaya yollanan Rum göçmenlerine ev sahipliği yapar. Sonrasında da Rusya’daki Bolşevik Devriminden kaçan Rus mültecilerine kapılarını açar. O dönemin çetin kış koşullarından kendilerini korumak için, yapının çıkartılabilen ahşap bölümlerini sökerek yakarlar… Bu, geri dönüşümsüz zarar verir.

— Kıbrıs’ta 1960 lı yıllarda başlayan gerginlik nedeniyle, Patrikhane’nin elinde bulunan Yetimhane’ye Hükümet el koyar ve o zamana kadar hizmet veren yapı, herhangi bir sebep gösterilmeden kapatılarak Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilir. Patrikhane’nin mülkiyeti geri almak için yaptığı tüm girişimler geri çevrilir. 2005 yılının Nisan ayında Patrikhane, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurur. Başvuru, 12 Haziran 2007’de kabul edilir ve mülkiyet tekrar Rum Patrikhane’sine geçer.

Gizemli Rum Yetimhanesi Olayı :

— Yetimhane olarak kullanıldığı dönemde, binanın ön cephesinde küçük çaplı bir yangın çıkar. Çıkan yangında yetimhanedeki bazı çocukların yanarak can verdikleri haberi yayılır. Söylentiye göre yangından kaçarak kurtulmaya çalışan bir çocuk, yetimhanenin bahçesindeki kuyusuna düşer. O esnada kimsenin aklına bahçedeki kuyuya bakmak gelmez ve kuyudaki çocuk ölüme terk edilir. Yangından sonra zarar gören binadan ve kuyudan çocuk çığlıkları geldiği efsanesi hala nesilden nesile devam eder…

— Şimdi sizlere internetten araştırıp bulduğum ” Büyükada Rum Yetimhanesi ” fotoğraflarıyla başbaşa bırakıyorum…

Büyükada rum yetimhanesi 2

Büyükada rum yetimhanesi 1

Büyükada rum yetimhanesi 7

Büyükada rum yetimhanesi 8

Büyükada rum yetimhanesi 9

Büyükada rum yetimhanesi 11

Büyükada rum yetimhanesi 14

Büyükada rum yetimhanesi 15

Büyükada rum yetimhanesi 18

Yetimhane

Adresi :

Bendenizin Görüşü :

— Bu yazıyı okuyan herkes gibi benim de tek hayalim, bu eşsiz yapının kaderine terkedilmemesi ve tarihi dokusuna zarar vermeden restorasyon çalışmalarına başlanmasıdır.

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

Fotoğraflar Ziya Tacir’in Rum Yetimhanesi çalışmasından alınmıştır. Diğer fotoğrafları görmek için www.ziyatacir.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.’

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid