Bokeh nedir efekti nasıl yapılır çekilir için en iyi hangi objektif lens gereklidir

Bokeh nedir efekti nasıl yapılır için en iyi hangi objektif lens gereklidir ?

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da ” Fotoğrafta Bokeh nedir efekti nasıl yapılır için en iyi hangi objektif lens gereklidir ? ” hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Yazımı keyifle okumanız dileğiyle.

Bokeh nedir ?

— Bokeh veya diğer söyleniş şekliyle boke, japonca köklü manasının bulanıklık olduğu bir terimdir. Fotoğraf çalışmalarında, kompozisyonumuzu yaratırken, odakladığımız nesnenin, odak noktasının dışında kalan yerlerin fotoğrafçının uyguladığı ayarlar neticesinde oluşturduğu bulanıklık efektidir. Türkçe’de en çok kullanılan ifadesi ” Bulanıklık ” dır.

Bokeh efekti için en önemli konu nedir ?

— Kaliteli bir bokeh çalışması gerçekleştirmek için ilk etapta dikkat edeceğimiz konu, objektif seçimidir. Tercihimiz kesinlikle sabit diyaframlı objektiften yana olmalıdır. Objektifin diyafram bıçak sayısı, yaratacağınız bokeh kompozisyonunda en etkili detaydır. Kullanacağınız objektifteki bıçak sayısı fazla olursa bokehin kalitesi ve vurucu etkisi o denli yüksek olur. Bu konuyla alakalı bir örnek vermek gerekirse, Canon 85mm f1.2 USM L lens 8 diyafram bıçağına sahipken,  Canon 50mm f1.8 lens 5 diyafram bıçağına sahiptir. Böylelikle 85mm ile daha etkili bokeh kompozisyonu yaratabilirsiniz.

Objektiflerde bokeh kalitesi hesaplama nasıldır ?

— Çekmek istediğimiz kompozisyonda, vermek istediğimiz bokeh kalitesini, kullandığımız objektifin rolünün büyük öneminin olduğunu daha önce belirtmiştik. Sizlere şimdi basit bir hesaplama göstererek sizlere objektiflerin bokeh kalite hesaplamasını ve kıyaslamasını göstereceğim.

— Öncelikle elimizdeki sabit diyaframlı objektifin odak uzaklığının, en açık diyafram rakkamına bölümünü hesaplamalısınız. bu rakkamın büyüklüğü size ” Bokeh ” kalitesinin de büyüklüğünü belirtir.

Canon 15mm f2.8 objektifi için ==> 15 / 2.8 = 5.5

Canon 50mm f1.8 objektifi için ==> 50 / 1.8 = 28

Canon 85mm f1.2 USM L objektifi için  ==> 85 / 1.2 = 71

Canon 135mm f2 objektifi için ==> 135 / 2 = 67,5 

Bokeh efektli fotoğraf çekerken nelere dikkat edilmelidir ?

— 1- Bütçeniz el verdiği oranda odak uzaklığı büyük objektif tercih edin
— 2- Seçeceğiniz objektifin diyafram seçimini mümkün mertebe küçük tercih edin.
— 3- Çalışma yapacağınız obje ile arka plan arasındaki mesafeyi olabildiği kadar mesafe bırakın.
— 4- Çalışmanızda kullanacağınız objeye mümkün mertebe yakın olmaya gayret edin.

Bokeh fotoğraf çekimi sırasında titizlikle durulması gereken detaylar nelerdir ?

— Mümkünse ” Tripot ” kullanın

— Fotoğraf makinenizin ” Manuel ” moduyla çalışmanızı öneririm.

— Çekiminizde kullanacağınız ” Diyafram ” değerini olabildiği kadar küçük tercih edin.

— Objeleri manuel olarak netlemeyi deneyin.

Yazarın görüşü

— Bokeh etkisi yaratılarak çekilen fotoğraflarda apayrı bir etki yaratmak mümkün sevgili okuyucularım. Sizlere tavsiyem, temin ettiğiniz ” Sabit Diyaframlı ” objektifinizle değişen mesafeler ve diyafram değerleriyle denemeler yaratarak ortaya çıkartacağınız sonuçlardan kendi tarzınızı ortaya koymanızdır. Eminim ki çok başarılı neticeler elde edeceksiniz.

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid