2. el objektif lens dslr fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeli

2. el objektif lens dslr fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeli

—Sayfamı ziyaret eden siz sevgili takipçilerimden gelen sorulardan bazılarında da ” 2 el lens objektif ve dslr fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat edilmeli ” hakkında bilgi vermem hususunda. Moda ve Portre Fotoğrafçısı bendeniz Loran Sebuhyan olarak bu konuyu iyice araştırıp sizlere bilgileri derleyip paylaşmak istedim. Yazımı keyifle okumanız dileğiyle.

Neden 2. el :

— Sürekli gelişen ve büyüyen bir pazar haline alan fotoğraf sektörü, belirli bir bütçeyi ayırmanın da gereksinimini duyuyor bu hobiye gönül verenler… Sürekli güncellenen Objektif ( Lens ) ve Dslr piyasası, maddi açıdan biz kullanıcıları zorlayabiliyor. Bundan dolayı en mantıklı tercih olarak çoğu zaman temiz durumda olan 2. el ürünlere yöneliyoruz. Elbette belirli bir deneyime ve bilgiye sahip değilseniz, bu tarz alışverişler oldukça riskli bir hal alabiliyor. Genel manada da bu alışverişlerden zararlı çıkıyorsunuz…

Nerelerden alınmalı :

— En çok tercih edilen 3 yol mevcuttur.

1- İnternetten : Bu yola başvuran tüm kullanıcılar, alırken veya satarken muhakkak www.sahibinden.com a bir uğramışlardır… Günlük çok ciddi bir kullanıcı girişinin olduğu bu sitede, tüm marka ve modellerin çok farklı fiyatlarda ürünlerini bulmak mümkündür.

2- Hayyam Pasajı : Sirkeci tren garının karşısında bulunan, fotoğraf ürünlerinin satıldığı ve alındığı bir han olan ” Hayyam Pasajı ” almak istedikleri ürünleri hem detaylı denemek hem de belirli sürelerde ” Dükkan Garantisi ” elde etmek isteyen kullanıcıların uğrak yeridir.

3- Fotoğraf Ekipmanını Satan Arkadaş : Sosyal hayatınızda olan kişilerden yapacağınız alışveriş belki de en güvenilir olanıdır. Tanıdığınız kişiler size ekipman hakkında daha detaylı ve güvenilir bilgi sunabilir. Ekipmanı deneme imkanınız dahi olabilir. Arkadaşlığınızın düzeyine göre de pazarlık şansını doğabilir 🙂

2. El Dslr fotoğraf makinesi alırken nelere dikkat etmeli :

 

Kozmetik Görünüm : Alacağınız fotoğraf makinesinin görünüşü, o makinenin hangi koşullarda kullanıldığının bir göstergesidir. Gövdesinde ciddi çizikler ve darbelere bağlı ezikler olan fotoğraf makineleri tercih etmemenizi öneririm.

Shutter Sayısı : Her dijital üründe olduğu gibi fotoğraf makinelerinin de bir ömrü vardır. Bu ömür konusunda belirleyici bir kriterdir ” Shutter Sayısı ” dır. Elbette temiz kullanılan bir üründe bu kriter çok önemli değildir. Size tavsiyem tercih edeceğiniz ürününün shutter ömrü konusunda en düşük olanı, seçiminizde etkin olsun.

Harici Flaş : Tercih edeceğiniz üründe dahili bir flaş varsa muhakkak düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Tuşların Çalışılıp Çalışmadığı : Tercih edeceğiniz fotoğraf makinesinin üstünde yer alan tüm tuşların, aksamların eksiksiz çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz.

Canon 5D mark 3

Gövde Üstündeki Vidaları Kontrol Edin : Fotoğraf makinesinin tüm vidalarının eksiksiz olup olmadığının kontrolü, makine hakkında ciddi bir izlenim etmenize neden olur. Vidalarının sökülüp sökülmediği vida üzerinin tahribatıyla çok rahat anlaşılır.

Lcd Görünümü : Fotoğraf makinesinin menü kısmına girip lcd ekran üzerindeki görüntü kalitesini muhakkak denetlemeniz gerekmektedir. harflerin ve renklerin anormal bir görüntü çizmemeleri gerekmektedir.

Canon 5D mark 3-1

Vizör Kontrolü : Fotoğraf makinenizi kullanım aşamasında testleyeceğiniz zaman muhakkak vizörden bakıp görüntüde bir aksaklık olup olmadığını tüm harflerin ve yazıların yerli yerinde olup olmadığına, herhangi bir çatlağın olup olmadığına bakılmalıdır.

Sensörün Tozlanma Durumu : yanınızda getireceğiniz bir laptop yardımıyla bunu anlamanız çok kolaydır. Almayı düşündüğünüz fotoğraf makinesiyle çektiğiniz fotoğrafı laptopta incelemeniz durumunda ekrana yansıyan noktacıklar veya renklerde kaymaların olması, sensörün kalitesi hususunda sizi bilgilendirir.

Çekim Modlarının Kontrolü : Fotoğraf makinesinin tüm çekim modlarının denenmesi de çok önemlidir. Çekim sırasında perdeden gelecek sesin kalitesi de size birçok konuda bilgi verir.

Otomatik Netleme : Fotoğraf makinenize takacağınız objekfitinizle, uzak noktaya odaklamanızı bir de yakın noktaya odaklayıp, odaklama  konusunda herhangi bir sorun olup olmadığını da kontrol etmenizde fayda vardır.

2.El Objektif (Lens) Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kozmetik Görünüm : Bu kural objektif ( Lens ) tercihinizde de geçerli bir durumdur. ne şartlarda kullanıldığı konusunda ciddi bilgi verir bizlere. En az çiziği olanı tercih etmeniz önemlidir.

canon_24-70mm_f2_8_usm_2

Lensin Kalitesi : Bunu anlamanın en kolay yolu, mümkünse tripota yerleştirip beyaz bir nesneyi tercihen F:22 civarında diyaframla çekip, bu görüntüyü bilgisayarda kontrol etmenizdir. Görüntüdeki noktalanmalar, tüy, kıl veya renklerdeki kaymalar objektifinizin kalitesini belirler sakın unutmayın.

Netleme : Objektifi kullanırken muhakkak netleme esnasında çıkarttığı sese titizlikle kulak verin. Seste keskinlik ve hız unsurlarının olmaması sizi teredütte bıraksın.

Objektifin lenslerinin kontrolü : Satın almaya niyetlendiğiniz objektifin ön ve arka lenslerinin temizliğine bakmanız çok önemlidir. Bunun için lensi iyice temizleyip ışıkta yansımalar yaratıp dikkatli bir gözle incelemeniz yeterli olacaktır.

 

çizik lens objektif

Objektifin Vidalarının Durumu : Objektifin mekanizmasının açılıp açılmadığının en büyük göstergesidir bu detay. Kontrol edilmesini şiddetle tavsiye ederim.

Yazarın Düşüncesi :

— 2 El tercih ederken elimden geldiği kadar sizlere  deneyimlerimi aktarmaya çalıştım. Ne kadar titiz olursanız olun, satın alacağınız teknolojik bir ürün olduğu için hata payı her daim olabilir. Ürünü satan kişinin sizin üzerinizde bırakacağı intiba çok önemlidir. Güven vermeyen bir kullanıcının ürününü almanızı asla tavsiye etmem. Bu tarz 2. el ürün alış verişlerinde şans faktörünün de oldukça önemli olduğunu bilmenizi istiyorum.

—– Yazımı sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz. Yazımı, aşağıda ” Share ” kısmında bulunan sosyal medya araçlarında paylaşmanız bilginin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır. Diğer yazılarıma da göz gezdirmeniz dileğiyle. Umarım paylaştığım bilgiler size yardımcı olmuştur.

— Yazımı beğenmeniz ve bir kısmını dahi olsa bir yerde kullanmanız durumunda sizlerden ricam kaynak olarak siteyi paylaşmanızdır. Emeğime saygı göstereceğinize eminim.

Bu İçeriğe EMOJİ İle Tepki Ver!


Yazı Hakkındaki Düşüncenizi EMOJİ İle İfade Etmenizi İsterim 🙂
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid